Zastosowania
Regularne przebywanie w atmosferze komory Normobaric ma wpływ na nasze zdrowie i pomaga w walce ze schorzeniami.
Alzheimer
Alzheimer to najczęstsza przyczyna otępienia u osób powyżej 65 roku życia. Zaburzeniu ulegają funkcje takie jak pamięć, myślenie, orientacja, liczenie, zdolność uczenia się, język i ocena. W późniejszych stadiach choroby występują również zaburzenia świadomości. Choć przyczyny rozwoju choroby Alzheimera nie są do końca poznane już we wczesnych stadiach rozwoju, czynnościowe badania obrazowe, wykazują typowe dla choroby Alzheimera zaburzenia metabolizmu i zmniejszenie przepływu krwi w okolicach ciemieniowych i skroniowych.
Terapia normobaryczna, poprzez stymulację metabolizmu komórkowego, zwiększenie natlenienia krwi krążącej oraz stymulację procesu angiogenezy naczyń mózgowych, może zatrzymać lub znacznie spowolnić progres choroby Alzheimera poprzez lepsze odżywienie okolicy ciemieniowo-skroniowej.
Stosowanie tlenoterapii może stanowić nie tylko element rehabilitacji neurologicznej, ale również doskonałą, nieinwazyjną formę profilaktyki rozwoju zespołów otępiennych poprzez stymulację dotlenienia i metabolizmu komórek mózgu.
u pacjentów najczęściej odnotowuje się:
- stopniowe zmniejszenie nasilenia zaburzeń kognitywnych i behawioralnych
- usprawnienie procesów uczenia się
- poprawa kondycji ogólnej i samopoczucia
- możliwość powrotu do normalnych, codziennych, samodzielnych aktywności dnia codziennego i dalsza chęć pacjenta do kontynuacji terapii hiperbaryczno-tlenowej
Autyzm i Asperger
Dzięki dostarczeniu tlenu do układu nerwowego, w odpowiednich warunkach (wyższa zawartość tlenu, podwyższone ciśnienie atmosferyczne), uruchamiają się procesy regeneracyjne uszkodzonych komórek mózgowych.
Po zakończonych sesjach tlenoterapii zauważono u dzieci znaczną poprawę:
- dzieci wiele szybciej podejmują interakcję z otoczeniem,
- następuje poprawa samokontroli,
- polepsza się umiejętność utrzymania kontaktu wzrokowego.
Anti-aging
Regularne korzystanie z komory normobarycznej powoduje ośmiokrotny wzrost komórek macierzystych, które krążąc po organizmie docierają do uszkodzonych komórek i tkanek powodując ich regenerację. Działanie anti-aging w tym przypadku ogranicza się do wykorzystania w pełni naturalnych bodźców i nie wymaga interwencji chirurgicznej.
Dzięki wyższemu ciśnieniu, tlen rozpuszcza się w osoczu krwi, w płynie mózgowo-rdzeniowym, limfie i innych płynach ustrojowych, dlatego jest on łatwo dostarczany do wszystkich tkanek, tych o słabym ukrwieniu, a nawet takich, które dotąd były pozbawione tlenu. Dostarczenie tlenu do niedotlenionych tkanek oraz narządów znacząco wspiera spowalnianie procesu starzenia, namnażanie skóry właściwej i produkcję kolagenu.
Borelioza
Tlen działa jak antybiotyk. Zakłócając metabolizm bakterii powoduje ich obumieranie. Stosując tlenoterapię unikamy negatywnych skutków ubocznych a nawet możemy liczyć na dodatkowe korzyści płynące z terapii normobarycznej. Tlenoterapia redukuje stany zapalne, łagodzi lub eliminuje objawy przewlekłej infekcji. Pacjenci poddawani terapii tlenowej, z powodu boreliozy mogą doświadczyć reakcji Herxheimera, która obejmuje takie objawy jak gorączka, dreszcze, ból głowy lub zaczerwienienie skóry. Takie objawy wywołują endotoksyny, uwalniane w miarę umierania szkodliwych bakterii. Reakcja ta trwa kilka godzin do kilku dni i jest dowodem korzystnego działania normobarii tlenowej na leczenie boreliozy.
Choroby skóry
Łuszczyca, rumień, pokrzywka, AZS, trądzik, wysypki i wiele innych – tlenoterapia normobaryczna nie tylko przyspiesza gojenie się ran skórnych, ale także zmniejsza stan zapalny, wzmacnia układ immunologiczny, oczyszcza organizm i przyspiesza wydalanie toksyn.
Depresja
W zależności od przyczyn powstania wyróżniamy między innymi depresję endogenną, oddechową, reaktywną, dystymię, okołoporodową.
Odpowiednie dotlenienie tkanek podczas zabiegów HBO, powoduje zmniejszenie lęku i poprawę nastroju. Szczególnie jednak terapia tlenowa polecana jest przy depresji endogennej i oddechowej, gdzie ma działanie przyczynowe i działając na poziomie komórkowym zapewnia tkankom odpowiednie odżywienie, a co za tym idzie funkcjonowanie. Przy depresji oddechowej, bierna tlenoterapia jest zabiegiem ratującym życie!
Łuszczyca
Łuszczyca jest przewlekłą, nawracającą chorobą skóry, która charakteryzuje się występowaniem na skórze łuszczących się wykwitów.
Tlenoterapia normobaryczna wspomaga leczenie łuszczycy trójpłaszczyznowo:
- Przyspiesza gojenie ran skórnych. Działając stymulująco na fibroblasty, poprawia elastyczność skóry oraz sprzyja wydajniejszej regeneracji nabłonka.
- Zmniejsza stan zapalny, poprzez wzmocnienie układu immunologicznego.
- Oczyszcza organizm przyspieszając wydalanie toksyn.
Oczyszczając organizm od wewnątrz, zmniejszając stan zapalny i wreszcie stwarzając prawidłowe środowisko do zdrowego funkcjonowania komórek, tlenoterapia hiperbaryczna jest metodą, która w leczeniu łuszczycy działa na jej przyczynę, a nie tylko leczy jej skutki.
Medycyna estetyczna
W pragnieniu zachowania na dłużej młodego, świeżego wyglądu, coraz więcej kobiet decyduje się na zabiegi z dziedziny medycyny estetycznej. Jednak nawet te najmniej inwazyjne zabiegi wymagają od organizmu przystosowania się i regeneracji.
Tlenoterapia wspomaga regenerację skóry po wszelkich ingerencjach medycyny estetycznej. Co więcej, stosując zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej, możemy efekt uzyskany po zabiegu utrzymać na dłużej.
Normobaria działając stymulująco na fibroblasty, uelastycznia skórę, a dbając o jej prawidłowy poziom natlenienia i odżywienia, zwiększa jej zdolności regeneracyjne do tego stopnia, że komórki macierzyste zwiększają swój wzrost nawet ośmiokrotnie!
Normobaria dzięki znacznemu zwiększeniu poziomu natlenienia tkanek przed zabiegiem, zmniejsza ryzyko powikłań pooperacyjnych, takich jak:
- obrzęki
- niedokrwienie
- martwica
- niedowłady.
Ponadto zwiększa także odporność na infekcje, co zapobiega zakażeniom.
W okresie pooperacyjnym przede wszystkim ważna jest regeneracja
Medycyna sportowa
Podwyższone stężeniu tlenu we krwi przyczynia się do dostarczenia większej ilości tlenu do narządów i stymuluje naturalny proces gojenia ran. Dzięki tym właściwościom komory wykorzystywane są w rehabilitacji sportowej. Przyczyniają się do skrócenia czasu rekonwalescencji, a także zwiększenia wydajności i wytrzymałości organizmu.
Zastosowanie terapii normobarycznej przyczynia się do:
- zmniejszenia obrzęku po uszkodzeniach,
- skrócenia czasu rekonwalescencji,
- zwiększenia ilości molekuł ATP,
- wyeliminowania problemu „zakwaszenia mięśni”,
- zmniejszenia czasu regeneracji organizmu po ćwiczeniach.
Migrena
Podczas zabiegu w komorze normobarycznej poprawia się przepływ krwi w mózgu i następuje dotlenienie tkanki mózgowej oraz odkurczenie naczyń krwionośnych. Efekt działania terapii można więc zaobserwować już po kilkunastu minutach leczenia – co ważne ma on trwałe rezultaty.
Efekt działania terapii występuje już po kilku minutach od rozpoczęcia leczenia i ma trwałe rezultaty. Pacjenci korzystający z zabiegów w komorze hiperbarycznej zauważyli, że objawy migreny rzadziej występują lub ustępują całkiem.
Mózgowe Porażenie Dziecięce (MPD)
Terapia normobaryczna w Mózgowym Porażeniu Dziecięcym jest terapią wspomagającą, przyspieszającą proces reedukacji psychoruchowej poprzez właściwe dotlenienie komórek nerwowych.
Tlenoterapia jest skuteczna w rehabilitacji dzięki likwidacji przyczyny pierwotnej choroby, a nie tylko łagodzenia jej skutków.
Rodzice, którzy poddali dzieci rehabilitacji, zgłaszali pozytywne zmiany w bilansie mięśniowym i funkcjach intelektualnych!
Pozytywne zmiany u 40,08% badanych, zostały również zaobserwowane w następujących dziedzinach:
- pojmowanie 13,33%,
- percepcja wzrokowa 12,93%,
- pamięć 10,77%,
- kontrola zwieraczy 6,46%,
- rozumowanie 5,60%.
Nadwaga i otyłość
Tlenoterapia normobaryczna od lat na zachodzie wykorzystywana jest jako sposób na rewelacyjne wspomaganie w walce z nadwagą i otyłością. Dostarczanie tlenu do organizmu rozbudza procesy życiowe, szczególnie związane z metabolizmem, w związku z tym terapia w komorze normobarycznej jak najbardziej sprawdza się u osób z nadwagą i otyłych przyśpieszając przemianę materii i oczyszczając organizm z toksyn.
Obrzęki, infekcje, urazy
W przypadku obrzęków często dochodzi do odcięcia dopływu tlenu do tkanek, co może prowadzić do zakażenia i dalszych powikłań. Komora normobaryczna działa stymulująco na fibroblasty, a więc sprzyja regeneracji nabłonka – tlen dostarczony do organizmu podczas tlenoterapii dociera do uszkodzonych obszarów ciała i przyspiesza ich gojenie. Dowiedziono, że podczas zabiegów tlenoterapii aż ośmiokrotnie wzrasta poziom komórek macierzystych we krwi – dzięki temu naturalna regeneracja przebiega znacznie szybciej. Aby terapia przyniosła najlepsze rezultaty w przypadku poważnych obrzęków czy urazów – należy ją rozpocząć jak najszybciej.
Onkologia
W świetle najnowszych badań metody terapii oparte na wykorzystaniu tlenu, przedstawiane są jako sposób łagodzenia spustoszeń wywołanych w organizmie po radio- oraz chemioterapii. Z obserwacji naukowców wysnuto wnioski, iż zniszczenia powstają w wyniku zmiany dostawy tlenu do tkanek w leczonym obszarze. W efekcie dochodzi do uszkodzenia popromiennego tkanek zdrowych (ostre reakcje popromienne skóry i nabłonków wyściełających jamy ciała, owrzodzenia, uszkodzenia narządów tj. serce, wątroba, nerki). Mając to na względzie rehabilitacja onkologiczna wykorzystuje tlen w odpowiednich dawkach i przy odpowiednich warunkach, jakie zapewnić może komora normobaryczna.
Terapia normobaryczna stanowi wsparcie w odbudowie tkanek zniszczonych w wyniku radioterapii. Ma wpływ na naczynia włosowate (odpowiedzialne za właściwe odżywienie kości, skóry i błon śluzowych). Do stymulacji ich wzrostu oraz rozwoju przyczynia się tlen, który korzystnie wpływa również na powstawanie nowych tkanek. Skuteczność leczenia HBOT jest potwierdzana przez wielu światowej sławy specjalistów, którzy rekomendują tlenoterapię hiperbaryczną. Są zgodni w kwestii pozytywnych efektów, wynikających ze zwiększenia podaży tlenu do uszkodzonej tkanki. Z poczynionych obserwacji wynika, że ma to wpływ na:
- tworzenie nowych naczyń krwionośnych,
- poprawę ukrwienia tkanek,
- lepszą regenerację uszkodzonych tkanek.
Powszechnie wiadomo, że nowotwór to choroba wywołana deregulacją funkcji komórek. Dzięki współczesnej nauce możliwe jest kontrolowanie tego rodzaju zaburzeń w rehabilitacji onkologicznej. Interesujące rezultaty w tym zakresie przyniosła terapia tlenem. Gaz ten podany pod zwiększonym ciśnieniem przyczynia się do wzmożenia pracy układu immunologicznego, a tym samym wpływa na poprawę odporności organizmu. Ponadto — co istotne w rehabilitacji onkologicznej — przyczynia się do:
- rewitalizacji komórek, co następuje dzięki dotlenieniu tkanek oraz doprowadzeniu do nich wszystkich składników odżywczych,
- ograniczeniu ryzyka uszkodzeń inicjujących powstanie nowotworu,
- oczyszczenia organizmu z toksyn oraz metali ciężkich (substancji rakotwórczych),
- zmniejszenia poziomu białka C-reaktywnego, TNF-alfa (czynnika martwicy nowotworów) oraz innych markerów stanu zapalnego w organizmie.
Wszystko to przyczynia się do wzrostu zainteresowania tlenoterapią hiperbaryczną jako formą leczenia wspomagającego, stosowanego w rehabilitacji onkologicznej. Dostarczenie do komórek rakowych większej ilości tlenu hamuje proces ich złośliwienia, a niekiedy przyczynia się do ich zniszczenia. Z uwagi na ograniczenie wzrostu i proliferację komórek nowotworowych rozwiązanie to cieszy się coraz większym uznaniem w środowiskach medycznych także jako profilaktyka antyrakowa.
Oparzenia
W rezultacie oparzenia gwałtowanie spada ukrwienie tkanek miękkich, zaś w przypadku oparzenia górnych dróg oddechowych dodatkowo istnieje ryzyko nasilenia niedotlenienia organizmu. Dlatego pierwszym etapem leczenia często jest tlenoterapia – tlen dociera do tkanek uszkodzonego obszaru, wspomaga gojenie i zarazem zmniejsza obszar uszkodzonych tkanek oraz ryzyko groźnych zakażeń.
Ortopedia
Tlenoterapia normobaryczna ma istotne znaczenie w leczeniu chorób układu kostno-stawowego, między innymi w:
-Urazach sportowych
-Osteochondrozie
-Zapaleniu kości
-Fibromialgii
-Leczeniu złamań i zwichnięć
Reumatyzm
Tlenoterapia jest standardem w leczeniu wielu schorzeń reumatoidalnych czy zapaleń kości. Tlen podawany w komorach normobarycznych zmniejsza markery stanu zapalnego, redukuje ból i wspomaga regenerację. Regularne sesje mogą powstrzymać postęp choroby reumatycznej nawet w jej zaawansowanym stadium.
W leczeniu reumatyzmu niezwykle ważne jest dobre ukrwienie tkanek, by zapewnić przepływ substancji odżywczych do miejsca, w którym występuje stan zapalny. Tlen, wchłaniany podczas terapii dużo skuteczniej niż podczas normalnego oddychania, pozwala finalnie zwalczyć stan zapalny, a co za tym idzie znacząco zmniejszyć dolegliwości bólowe i doprowadzić do remisji choroby.
Regeneracja po zabiegach chirurgicznych
Tlenoterapia z wielkim powodzeniem stosowana jest w okresie rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych, ponieważ znacznie skraca jej czas. Tlen w warunkach podwyższonego ciśnienia przenoszony jest nie tylko przez hemoglobinę, ale również szybciej rozpuszcza się w osoczu krwi.
Terapia tlenowa:
-zwiększa liczbę komórek macierzystych
-ogranicza wszelkie zakażenia i powikłania po zabiegach chirurgicznych
-działa przeciwbakteryjnie
-przyspiesza regenerację nabłonka
-pomaga w tworzeniu się nowych naczyń krwionośnych
-zmniejsza obrzęki tkanek i utratę płynów
-wzmacnia układ immunologiczny
Rehabilitacja neurologiczna
Tlenoterapia wpływa na odzyskanie przez pacjentów funkcji neurologicznych. Jest to możliwe dzięki poprawie metabolizmu komórkowego oraz usunięciu toksycznych gazów z krwioobiegu.
Tlen ma zbawienny wpływ na wiele schorzeń neurologicznych:
- poprawia metabolizm w tkance nerwowej,
- ożywia i pobudza uśpione komórki, przywracając ich właściwe funkcjonowanie,
- poprawia warunki przepływu w mikrokrążeniu,
- podnosi aktywność mózgu i koncentrację,
- łagodzi stany depresyjne,
- łagodzi obrzęk mózgu,
- ochronnie wpływa na skutki udaru mózgu,
- przyczynia się do zmniejszenia stopnia uszkodzenia mózgu, powstałego w wyniku udaru lub wylewu
Rehabilitacja kardiologiczna
Komora normobaryczna ma korzystny wpływ na funkcję skurczową lewej komory serca. Ponadto wpływa na zmniejszenie częstości i nasilenia lub całkowite ustąpienie dolegliwości bólowych o charakterze wieńcowym, znaczne zmniejszenie nasilenia objawów niewydolności serca, zwiększenie tolerancji wysiłku, podwyższenie aktywności enzymów antyoksydacyjnych w surowicy krwi i krwinkach czerwonych.
Stwardnienie rozsiane
Stwardnienie rozsiane to przewlekła, zapalna, demielinizacyjna choroba ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do wieloogniskowego uszkodzenia tkanki nerwowej. Najnowsze doniesienia wskazują, że przyczyną SM może być przewlekła mózgowo-rdzeniowa niewydolność żylna, a także idące za tym niedotlenienie organizmu.
Tlenoterapia normobaryczna poprzez zwiększenie dotlenienia tkanek powoduje:
- zmniejszenie stanu zapalnego
- zmniejszenie bólu
- zmniejszenie spastyczności
- poprawę funkcji motorycznych
- poprawę funkcji poznawczych
- zmniejszenie stanów depresyjnych
Sportowcy
Tlenoterapia normobaryczna w medycynie sportowej nazywana jest często legalnym dopingiem – z jej zalet korzystają zarówno zawodowi msportowcy, jak również osoby uprawiające sport na mniej wyczynowym poziomie. Terapia normobaryczna gwarantuje szybszą regenerację po obciążającym treningu oraz redukuje deficyt tlenowy powstający po dużym wysiłku. Warto zauważyć, że dzięki terapii zwiększa się ilość molekuł ATP (tzw. paliwa mięśniowego), zanika efekt zakwaszenia mięśni, a zawodnicy po kontuzjach szybciej wracają do gry.
Stomatologia i implantologia
Regularne korzystanie z komory normobarycznej poprawia ukrwienie w uszkodzonej tkance, wzmacnia efekt działania antybiotyków i sulfonamidów (środków odkażających), zwalcza infekcje oraz dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych do miejsca infekcji.
Komora normobaryczna:
-pomaga zabić bakterie beztlenowe – przyczynę zakażeń ran
-redukuje obrzęki, które mogą wystąpić na całym obszarze po ekstrakcji zębów,
-stymuluje proces gojenia,
-skraca czas rekonwalescencji,
-doskonale wspiera w leczenie pooperacyjne poważnych schorzeń żuchwy.
Trudno gojące się rany
W przypadku trudno gojących się ran terapia normobaryczna jest niezwykle istotnym elementem leczenia wspomagającego. Tlenoterapia wraz z równolegle prowadzonym leczeniem chirurgicznym oraz antybiotykoterapią znacząco zwiększa efektywność gojenia się ran. Sesje w komorze normobarycznej poprawiają wyniki leczenia owrzodzeń w przebiegu cukrzycy, owrzodzeń po leczeniu napromienianiem, ran oparzeniowych, przeszczepów skórnych oraz odleżyn niezwiązanych z cukrzycą.
Udar mózgu
Zabiegi tlenoterapii normobarycznej pomagają w odzyskiwaniu funkcji neurologicznych u pacjentów po przebytym udarze mózgu. Dzięki regularnym sesjom poprawia się metabolizm komórkowy i mikrokrążenie. Ponadto zwiększona podaż tlenu stymuluje angiogenezę i neurogenezę, redukując przy tym stany zapalne i pobudzając do życia uśpione rejony
i komórki mózgu. W wyniku regularnych sesji następuje poprawa funkcji nerwowych, psychicznych oraz motoryki i koordynacji.
Zespół Downa
Dzieci cierpiące na mutację chromosomu 21, czyli zespół Downa, mają nasiloną apoptozę neuronów, dlatego rodzice poszukują sposobu na pozyskanie dla ich dzieci nowych, zdrowych komórek mózgowych, czyli stymulowania neurogenezy.
Badania wykazały wiele korzyści tlenoterapii dla osób z mutacją chromosomu T21. Korzystanie z komory normobarycznej
- zwiększa przepływ krwi w mózgu,
- zwiększa dopływ tlenu do komórek,
- ma działanie przeciwzapalne,
- zmniejsza stres oksydacyjny.
- wspiera funkcje mitochondriów,
- mobilizuje komórki macierzyste szpiku kostnego do samoleczenia,
- wspomaga gojenie układu pokarmowego,
- zmniejsza zapalenie nerwów.
Zaburzenia przewodu pokarmowego
Normobaria w powiązaniu z innymi metodami medycyny fizykalnej otwiera nowe możliwości wykorzystania tej metody leczniczej w przypadku schorzeń układu trawiennego. Zastosowanie tlenoterapii normobarycznej w gastrologii:
Nieoperacyjne nowotwory przełyku i wpustu: skojarzone zastosowanie normobarycznej tlenowej oraz terapii fotodynamicznej zwiększa skuteczność leczenia, wydłuża średni czas przeżycia, zmniejsza wartość indeksu dysfagii oraz rozmiarów guza.
Choroba wrzodowa: terapia z użyciem tlenu hiperbarycznego jest szczególnie zalecana starszym pacjentom z wrzodami trawiennymi
u których współistnieje miażdżyca i choroba wieńcowa. Zastosowanie terapii skojarzonej poprawia efekt leczniczy i przyspiesza gojenie się nadżerek i owrzodzeń. U chorych leczonych H2 blokerami z powodu wrzodów dwunastnicy, po zastosowaniu terapii hiperbarycznej obserwuje się wzrost stężenia prostaglandyny PGE w soku żołądkowym.
Niedrożność jelit: dotlenienie ściany jelita poprawia przeżywalność tkanek w obszarze objętym niedrożnością i przywraca jego prawidłową motorykę. Stosowanie tlenu hiperbarycznego pobudza antybakteryjne czynności leukocytów i prowadzi do zahamowania namnażania się bakterii i znacznej redukcji ilości produkowanych przez nie endotoksyn.
Inne choroby jelit: skuteczność terapii tlenowej potwierdzono w leczeniu infekcji krocza i miednicy mniejszej, które stanowią powikłanie po zabiegach chirurgicznych w obrębie odbytu, zabiegach radioterapii narządów miednicy mniejszej oraz przewlekłej szczeliny odbytu. Normobaria tlenowa przynosi również dobre rezultaty jako leczenie wspomagające w nieswoistym zapaleniu jelita grubego.
Wirusowe zapalenie wątroby typu B: duża efektywność terapii normobarycznej- obniżenie aktywności aminotransferazy alaninowej i gamma-glutamylotranspeptydazy, stężenia IgG i IgM, a także wartości markerów aktywności procesu zapalnego w wątrobie.